Williams: LNG kan bli en fjärdedel av USA:s gasmarknad

En av världens största rörledningsoperatörer Williams Cos. förutspår en expansion av flytande naturgas på den amerikanska gasmarknaden under det kommande decenniet. Idag utgör flytande naturgas omkring 15 procent av marknaden, men enligt Chad Zamarin kan produktionen i USA komma att expandera till att bli mer än 25 procent av marknaden.
– Om man tittar på LNG i USA förväntar vi oss en fördubbling av LNG-produktionen under de kommande 10 åren, sa Zamarin under en intervju på Bloomberg TV på tisdagen.
USA har blivit ledande på produktion av flytande naturgas vilket ger pipelineoperatörer förhoppningar om fortsatt ökad gasexport. I den amerikanska Gulfregionen pågår just nu en uppbyggnad av exportterminaler för flytande naturgas vilket öppnar upp möjligheter för företag som Williams att leverera anläggningarna. Förutom ökade gasexporter pekar bolaget även på stigande elbehov från bland annat datacenter och AI-tillämpningar som tillväxtdrivare.
Williams Cos. höjde sin helårsprognos för 2025s EBITDA till 7,75 miljarder dollar i rapporten som släpptes i måndags. Men efter att företagets justerade vinst per aktie inte kom in i linje med analytikernas förväntningar föll aktien med 5,4 procent på tisdagen.
Följ taggar


