Sverige tecknar nytt avtal om ammunition
Det framgår av ett pressmeddelande från Norges regering.
Avtalet ska hjälpa de nordiska länderna att producera och anskaffa ammunition snabbare och mer effektivt. Avtalet bidrar också till ökad samordning av det nordiska stödet till Ukrainas försvarskamp, uppger den norska regeringen.
"Detta avtal är ytterligare ett steg mot en närmare nordisk integration inom försvar och försvarsindustri", säger Norges försvarsminister Tore O. Sandvik.
Framtida delavtal ska också göra det möjligt att öka produktionen av ammunition i de nordiska länderna. Produktionen i fredstid skulle kunna tredubblas, uppskattas det,
Avtalet underlättar även delning av ammunition och lagring över gränserna, vilket ska göra det lättare för länderna att hjälpa varandra i en krissituation och stärka försörjningstryggheten.
I början av maj meddelades på ammunitionsområdet att den svenska myndigheten Försvarets materielverk (FMV) hade tecknat två ramavtal som sträcker sig över tio år med de svenska ammunitionstillverkarna Nammo Sverige och Norma avseende finkalibrig ammunition. I samband med det beställde FMV ammunition för 3,2 miljarder kronor via ramavtalen.

