Asienbörserna faller på tisdagen

Irans Islamiska revolutionsgarde (IRGC) har avfyrat robotar mot två kommersiella fartyg nära Hormuzsundet, enligt en högt uppsatt amerikansk tjänsteman. Händelsen innebär en upptrappning som riskerar att försvåra förhandlingarna om att få slut på kriget mellan USA och Iran.
Det kommer efter att USA:s president Donald Trump på måndagen förnyat sitt hot om militära åtgärder, då han sade att USA antingen kommer nå en överenskommelse med Iran eller "slutföra uppdraget".
Oljepriserna var upp 0,7 procent och Nordsjöoljan Brent handlades till 72:50 dollar per fat. Guldpriset och bitcoin tappade 0,9 procent vardera.
Inflation största risken för Fed
Fed-guvernören Christopher Waller sade på måndagen att den höga inflationen nu är den största risken för Federal Reserve, eftersom den amerikanska arbetsmarknaden fortsatt är stabil.
Waller förespråkade för ett år sedan räntesänkningar på grund av att arbetsmarknaden såg svag ut men menar nu att riskbilden har förändrats.
"AKorbetsmarknaden i USA verkar ha stabiliserats, medan inflationen har tagit fart. Det förändrar hur man bör tänka kring penningpolitiken", sade han.
Waller indikerade även att han anslutit sig till Fed-chefen Kevin Warsh i kravet på en översyn av hur centralbanken kommunicerar med investerare, där de ska komma bort från den framåtblickande guidningen.
Den tvååriga USA-obligationen var upp 2 punkter till 4,13 procent och tioåringen steg 1 punkt till 4,48. Räknat från den svenska stängningen igår är däremot räntorna mer eller mindre oförändrade.
Marknaden inväntar nu protokollet från Federal Open Market Committee (FOMC) som publiceras på onsdag, från mötet den 17 juni.
Ras i Seoul
Kospi-index i Seoul var ned med 8 procent i kölvattnet av Samsungs publicerade kvartalssiffror, som fick aktien att rasa med nära 10 procent. Sektorkollegan SK Hynix rasade samtidigt med över 10 procent.
Nikkei 225-indexet i Japan handlades ned 1,9 procent samtidigt som ny statistik visade att japanska hushållens konsumtion steg med 3,7 procent i maj jämfört med föregående månad. Väntat var en uppgång med 1,4 procent.
De nominella lönerna i Japan steg med 3,2 procent i maj jämfört med motsvarande månad föregående år. Väntat var en ökning med 3,4 procent. Bank of Japan har betonat behovet av brett baserade lönehöjningar för att fortsätta höja räntan.
Japans minister med ansvar för tillväxtstrategi, Minoru Kiuchi, sade att medieuppgifterna om att premiärminister Sanae Takaichis regering försöker hålla räntorna låga och motverka ansträngningarna att förbättra de offentliga finanserna är helt felaktiga, rapporterar Bloomberg News.
Även om centralbanken redan har höjt räntan två gånger sedan Takaichi tillträdde som premiärminister i höstas försöker investerare fortfarande bedöma om hon försöker bromsa Bank of Japans arbete med att höja lånekostnaderna.
De japanska räntorna sjönk initialt på tisdagen efter att Japan hållit en auktion av 30-åriga statsobligationer som såg den starkaste efterfrågan sedan 2019.
Den japanska tvååriga räntan sjönk 3 punkter till 1,39 procent medan tioåringen tappade 2 punkter till 2,82.
Yenen handlas fortfarande nära den lägsta nivån på 40 år på 161:78 mot dollarn, där risken för en plötslig intervention agerar dämpande för ytterligare försvagning i valutan.
Följ taggar


