Trump vägrar häva blockaden – analytiker varnar för snar offensiv

USA:s president Donald Trump meddelade under torsdagskvällen att han håller fast vid flottblockaden av iranska hamnar.
– Deras ekonomi kraschar, blockaden är otrolig, sa Trump till reportrar i Vita huset.
Irans svar
Irans nya högsta ledare, Mojtaba Khamenei, uttalade sig under torsdagen och gav indikationer på att en lösning i konflikten inte var nära. Bland annat svor han att Iran inte kommer ge upp sin kärnkrafts- eller missilteknologi.
Samtidigt skrev Irans president Masoud Pezeshkian i ett inlägg på sociala medier att han betraktar USA:s flottblockad som en "förlängning av militära operationer".
Förnyade anfall
Det nuvarande dödläget i förhandlingarna kan vara på väg mot ett slut. Axios rapporterar att Centcom – USA:s centralkommando – utarbetat en plan för en kort våg av anfall.
Bloomberg-analytikerna Becca Wasser och Chris Kennedy tror att en ytterligare offensiv från USA är inkommande.
– Vi tror att det mest sannolika fönstret för åtgärder är inom de närmaste två veckorna, och att förnyade amerikanska anfall är den mest troliga vägen, säger Wasser och Kennedy till Bloomberg.


