Niklas Ekdal: Toppcheferna som svettas mest just nu

Centralbankschef i USA
Inflationen i USA steg till 3,8 procent i april. Marknaden har prisat in en räntehöjning från amerikanska centralbanken det närmaste året. Landets president har dock prisat in motsatsen. Tillträdande Fedchefen Kevin Warsh ska navigera mellan alla energichockers moder och alla ursinniga Truth Social-posters fader. Det är definitionen av att vara between a rock and a hard place. Inte blir uppdraget lättare av att företrädaren Jerome Powell stannar kvar i styrelsen. Vad står på spel? Bara Feds oberoende och världsekonomin, typ.
Finansminister i Frankrike
När ditt land kallas “nya Italien” vet du att det inte är menat som beröm. Frankrike har tagit över rollen som eurozonens finansiella sorgebarn. Ingen är mer medveten om det än Roland Lescure. Finansministern måste minska underskott och skuld, utan att krascha tillväxten och trigga nationalsporten: social oro. Samtidigt ska det investeras i försvaret, under energikris och lågkonjunktur.
Underskottet på 5 procent av bnp ska enligt plan ner till 3 procent 2029. Bonne chance med det, eller ska man säga bon courage. När statsskulden ligger på 118 procent av bnp blir utrymmet för strul nära noll.
Premiärminister i Storbritannien
Hur kan man styra ett land som avverkat fem premiärministrar på fem år? En likblek Keir Starmer ser ut att ställa sig frågan, vilket borgar för att han snart lämnar över till nummer sex.
Storbritannien uppfann parlamentarismen. Den ärorika revolutionen 1688 begränsade kungens makt så att ministrar blev ansvariga inför parlamentet.
Vad som utspelats efter brexit på 2020-talet är snarare den ärelösa revolutionen. Högsta möjliga tonläge i underhuset, största möjliga folkliga missnöje, minsta möjliga handlingsutrymme när en misskött ekonomi ger obligationsmarknaden makten. En politisk doom loop som britterna tyvärr inte är ensamma om.
Verkställande direktör för Open AI
Elon Musk stämde Open AI för svikna ideal, och förlorade. Det betyder inte att pressen minskat på bolaget och dess chef Sam Altman.

En börsnotering med en värdering runt 1 000 miljarder dollar kan likna ett triumftåg. Det enda som växer fortare än AI är dock amerikaners negativa känslor inför tekniken. Sam Altmans image har gått från frisk fläkt till möglande äppelpaj.
I dagsläget är skönhetssalonger hårdare reglerade i USA än AI. Samtidigt exploderar den folkliga misstron. Anställda fruktar för sina jobb. Föräldrar fruktar för sina barn. Konsumenter fruktar energipriserna i spåren av nya datacenter. Politisk storm och finansiell bubbla under uppsegling. Kineserna skrattar hela vägen till labbet.
Förbundskapten i Tyskland
Länder som Curaçao (150 000 invånare) och Sverige går in i fotbolls-VM med allt att vinna. En seger bara att ta sig till slutspelet. För Tyskland är det tvärtom, allt att förlora.
Förbundskapten Julian Nagelsmann har stabiliserat landslaget. Men räcker det för att rubba Frankrike, Spanien, Brasilien, Argentina? Ach nein. Tyskland har åkt ur stora turneringar tidigt på senare år. Försvaret är skakigt mot de bästa lagen. Man saknar kliniska målgörare av fransk eller engelsk kaliber.
Ett fint VM-facit – guld 1954, 1974, 1990, 2014 – blir då mer belastning än tillgång. Det är som för börsbolag och nationella ekonomier: ju bättre det gått historiskt, desto mer har du att bevisa.
KÖP
Donald Trumps fixering vid Kuba. Mindre mobbning på andra håll.
SÄLJ
Donald Trumps lättsinne kring Taiwan. Farlig inbjudan till Kina.
Född i Sävsjö 1961, journalist och författare, före detta politisk redaktör på Expressen och Dagens Nyheter. Niklas har bland annat varit programledare för ”Min sanning”, ”Ekdal & Ekdal” samt ”Politik i bokhyllan” på SVT. Han är ekonomisk-politisk kommentator på EFN.
Niklas Ekdal

