Saab mot starkaste dagen på över en månad
I torsdagshandeln är aktien upp nära 8 procent och går mot starkaste dagen på över en månad.

Tidigare på torsdagsmorgonen släppte Handelsbanken en analys där de höjde rekommendationen på försvarsjätten Saab – från sälj till behåll.
”Vi bedömer att det positiva momentumet kommer att bestå”, skrev banken.
Analysen kommer efter att Saab säkrat två ordrar på över 70 miljarder inom loppet av två dagar.
I måndags stod det klart att Polen signerat ett avtal om att köpa tre A26-ubåtar från Saab för 47 miljarder kronor. Och under tisdagskvällen meddelade Saab att de tillsammans med Försvarets Materielverk, FMV, tecknat ett avtal om att sälja 16 Gripen E-plan till Ukraina för 24,6 miljarder kronor.
Och tidigare i dag kom uppgifter om att Saab är nära ett stort Nato-avtal. Försvarsorganisationen väntas vid nästa veckas möte i turkiska Ankara avisera planer på att ersätta sin åldrande flotta av AWACS-flygplan (airborne warning and control system) med Saabs Globaleye-plattform. Det rapporterar Reuters med hänvisning till fyra anonyma källor.
Saab är nu på väg mot sin starkaste dag på börsen sedan 28 maj då den steg ungefär lika mycket. Aktien har stängt på plus tre dagar i rad och är vid 15.40-tiden på torsdagen upp nära 8 procent.
De senaste tre månaderna är aktien ned över 15 procent men från årskiftet upp 4 procent.
Saabs största ägare är Wallenbergs Investor som kontrollerar 39,69 procent av rösterna.
Följ taggar



