Nasdaqs disciplinnämnd ger Cints budgivare rekordhög sanktionsavgift
Den särskilda avgiften är det högsta som Nasdaqs disciplinnämnd någonsin delat ut.

Tricarbs Bidco är ett konsortium som bland annat innehåller riskkapitalbolaget Triton, och som har lagt ett bud på marknadsundersökningsbolaget Cint.
Den 27 april offentliggjorde Tricarbs Bidco ett rekommenderat bud om att förvärva samtliga utestående aktier i Cint. Konsortiets medlemmar bestod då av Triton Fund 6, Bolero Holdings, Cints vd Patrick Comer, och Brett Schnittlich, styrelseledamot och tidigare operativ chef för Cint.
Nasdaq skriver att budgivaren gentemot börsen har åtagit sig att följa Takeover-reglerna "och att underkasta sig de sanktioner som börsen kan besluta om vid överträdelse av dessa regler."
En månad senare, den 27 maj 2026 offentliggjorde Aktiemarknadsnämnden ett uttalande i vilket nämnden konstaterade att den planerade sammansättningen av budkonsortiet var oförenlig med likabehandlingsprincipen i Takeover-reglerna, något EFN då uppmärksammade.
Budgivaren har sedan dess medgett överträdelsen och i början på juni rapporterade Nyhetsbyrån Direkt att Cints vd Patrick Comer samt den operativa chefen Brett Schnittlich är inte längre är en del av konsortiet som i april lade bud på bolaget.
"Disciplinnämnden konstaterar därmed att Budgivaren brutit mot Takeover-reglerna. Disciplinnämnden bedömer överträdelsen som särskilt allvarlig och bestämmer den särskilda avgiften till 100 miljoner kronor", heter det.
I förra veckan förlängde Cints budgivare, bestående av riskkapitalbolaget Triton och Tritongrundaren Peder Pråhls eget bolag Bolero, acceptfristen från 22 juni till den 7 juli 2026.
Cint-aktien handlas alltjämt över budkursen på 5,60 kronor men faller med 1,6 procent till 5,73 kronor per aktie under tisdagen.
När Nasdaqs Stockholms disciplinnämnd i maj 2021 ålade Swedbank ett vite motsvarande tolv årsavgifter, motsvarande 46,6 miljoner kronor, var det det hittills högsta vitet som disciplinnämnden beslutat om, enligt Nasdaq.
I sitt beslut skrev disciplinnämnden att Swedbank inte följt marknadsmissbruksförordningen avseende offentliggörande av information relaterat till penningtvättsskandalen.
Sedan dess har även Intellego fått ett vite motsvarande tolv årsavgifter och i slutet på 2025 fick det då First North-noterade Mashup Ireland, som nu är avnoterat, ett vite motsvarande femton årsavgifter. Avgifterna på First North är dock lägre än på huvudlistan.
Texten uppdateras.

