Extremvärmen kan slå mot AI-satsningar: ”Utgör ett hot”
Med högre temperaturer hotas en drivande kraft i AI-utvecklingen: datacentren.
– Extremväder kan inte längre betraktas som en bakgrundsrisk, säger Patrick McBride, ansvarig för AI-infrastruktur på försäkringsbolaget Zurich, till CNBC.

Nedkylning uppges samtidigt stå för 40 procent av ett datacenters kostnader, även vid normala temperaturer. Enligt McBride står väder för en tredjedel av försäkringsbolagets förluster i portföljen av bolag som driver AI-datacenter.
– Väder är en av de första sakerna vi och de bolag vi arbetar med tittar på, säger han.
Paradoxalt nog är det också när det allmänna elbehovet är som störst som AI-datacenter förbrukar mest el.
– Datacenter behöver som mest energi just när elnätet har som minst marginaler, säger Mishal Thadani, vd för AI-mjukvaruplattformen Rhizome, till CNBC.
Datacentren flyttar
Han säger samtidigt att många datacenter flyttar till förorts- eller landsbygdsområden där marken är billigare och temperaturerna ofta lägre.
En nyligen genomförd studie från klimatriskanalysföretaget First Street visar att 79 procent av världens datacenterkapacitet står inför förhöjda risker från akuta klimathot som översvämningar, extrem vind och skogsbränder.
– Det handlar inte om huruvida klimatet kommer att påverka utbyggnaden av AI-datacenter, utan snarare om hur bolag går tillväga för att hantera riskerna, säger Aaron Lewis, chef för datacenterlösningar på ventilations- och kylföretaget Johnson Controls, till CNBC.
– Väder utgör ett hot mot själva kapitalstrukturerna som driver revolutionen för AI-datacenter, säger han.
Följ taggar

