TOPPNYHETER:

Bolagen som stiger med värmen – rusar 40 procent

Det råder värmebölja i Europa. De varma temperaturerna gynnar inte minst tillverkare av luftkonditioneringssystem – där en del rusat på börserna, rapporterar Financial Times.
Två äldre personer sitter på en båt och tittar ut över havet.
Generellt har flera företag som tillverkar, säljer och underhåller HVAC-system stigit kraftigt i år, rapporterar Financial Times. Foto: TT

Flera röda värmevarningar utfärdades i Europa i veckan. I Paris har temperaturen exempelvis nått 40,9 °C. och delar av Storbritannien förväntas få 37 °C efter att landet redan har uppmätt ett värmerekord på 36 °C på onsdagen.

Rusat med 40 procent

Generellt har flera företag som tillverkar, säljer och underhåller HVAC-system stigit kraftigt i år. Detta samtidigt som klimatforskare varnar för att extrema temperaturer väntas bli allt vanligare, skriver Financial Times.

Det New York-noterade Carrier Global, som får större delen av sina intäkter från bostadsbaserad luftkonditionering, har till exempel ökat sitt marknadsvärde med 40 procent under 2026. Ökningen gör att bolaget nu värderas till över 60 miljarder dollar.

Även NYSE-listade Madison Air Solutions har rusat på börsen. Bolaget tillverkar skräddarsydda system för uppvärmning, ventilation och luftkonditionering och äger varumärken som Big Ass Fans. Sedan börsintroduktionen i april är Madison Air Solutions upp 41 procent.

Nästan 300 miljoner i vinst

Det svenska ventilationsbolaget Systemair är upp 0,8 procent de senaste 30 dagarna. I bolagets senaste rapport, som avslutade det brutna räkenskapsåret, redovisade man ett omsättningslyft på 9,1 procent till 3,3 miljarder kronor. Även lönsamheten steg 12 procent till 292 miljoner kronor.

Hämta EFN:s app för iOS och Android - gratis: nyheter, analyser, börs, video, podd
Nästa Artikel