AI lyfter kundtjänsten - men datalag oroar

Klicka på ▶️-knappen uppe till vänster i bilden här ovanför för att se tv-intervjun!
Cloud Act är en amerikansk lag som gör det möjligt för brottsbekämpande myndigheter i USA att begära ut data som lagras utanför USA:s territorium. Det innebär att svenska företagsdata potentiellt kan hamna i händerna på FBI eller NSA, utan att svensk lagstiftning väger in. Lagen står dessutom i direkt konflikt med EU:s dataskyddsregler GDPR.
Men på amerikanska Salesforce, som är störst i världen på CRM-system och kundrelationshantering, så betonar Sverigechefen Sven Nordquist att kunderna inte ska vara oroliga varken för amerikanska myndigheter eller att AI-systemen skulle använda företags interna data för träningsändamål utan att kunderna vet om det.
– Det gäller att se till att datat ligger på rätt ställe och att alla säkerhetsmekanismer fungerar. För inget företag vill ju att företagsdata ska läcka ut från olika AI-teknologier. Där har vi kommit väldigt långt. Vi har en världsledande teknologi på området och med Salesforce så är datat säkert, säger Sven Nordquist.
Ett av de bolag som ligger i startgroparna för att använda AI-agenter för sin kundtjänst är Entercard som ägs gemensamt av bankerna Barclays och Swedbank.
– AI kan både göra behandlingen av kundservicefrågor snabbare och ge en bättre kundupplevelse, säger Robert Hansen, som ansvarar för Salesforce på Entercard.
Se tv-inslaget där Sven Nordquist även förklarar varför Sverige och norra Europa är viktiga områden för en mjukvarujätte som Salesforce, och hur Finnair förbättrar sin kundtjänst med hjälp av AI-lösningen Agentforce, som bygger på så kallad Agentic AI, där kraftfull artificiell intelligens kombineras med kund- och företagsdata.
Följ taggar





